Invisible and in-visible. Performative images of terror

• Autor/redaktor: JACEK ZYDOROWICZ
  • Rodzaj publikacji: Artykuł w czasopiśmie
  • Tytuł czasopisma: Art Inquiry
  • Wydawnictwo: Łódzkie Towarzystwo Naukowe
  • Rok wydania: 2012
  • Słowa kluczowe/key words: art, terrorism, performativity, visual culture, image, media, sztuka, terroryzm, performatywność, kultura wizualna, obraz
  • Tytuł tomu: Performative Aspects of Art

NIEWIDZIALNE I WEWNĄTRZ WIDZIALNEGO
    PERFORMATYWNE OBRAZY TERRORU

Współczesna kultura wizualna zdaje się głosić, że obraz ma zawsze ostatnie słowo. Warto się zatem przyglądać reżimom produkcji i dystrybucji obrazów, zwłaszcza tych obrazów, które zyskują status ikoniczny. Specyfika czasów i mediów sprawia jednak, że najczęściej do czynienia mamy z ikonami o tragicznym wymiarze, które produkowane są z jednej strony przez międzynarodowy terroryzm [jak upadek wież WTC w 2001], z drugiej – przez międzynarodową koalicję antyterrorystyczną [Barack Obama i jego współpracownicy oglądający operację Geronimo; fotografie z Abu Ghraib]. Parafrazując nieco Austinowskie Akty mowy można dokonać ich metaforycznego przełożenia fundując dla rzeczonych ikon kategorię performatywnych obrazów. Jako takie stają się one bowiem bardzo często obiektem artystycznych analiz w ramach kuratorskich projektów i indywidualnych przedsięwzięć artystów.

• Abstract:

Contemporary visual art seems to proclaim that a picture always has the final say. Therefore, it is worth analyzing the regime of picture production and distribution, especially those images which gain the status of an icon. However, the specificity of our times and the media forces us to deal with tragedy-based icons, which are produced by international terrorism on the one hand [the collapse of the Twin Towers in 2001], and the international antiterrorist coalition on the other [Barack Obama and his coworkers watching operation Geronimo; photos from Abu Ghraib]. By paraphrasing the Austinian Speech acts, the aforementioned icons may be classified as performative pictures, and as such they are often analyzed by curators’ projects as well as by individual artists.