Tom 32 - Rozprawy Komisji Językowej

• Autor/redaktor: Karol Dejna, Witold Śmiech, Władysław Cyran, Maria Kamińska
  • Tytuł czasopisma: Rozprawy Komisji Językowej
  • Rok wydania: 1986

Bajerowa Irena: O niektórych przejawach wpływu nowszego języka ogólnopolskiego na kulturę.
    Bańkowski Andrzej: Niektóre kwestie dystrybucji fonemów w polszczyźnie XII wieku.
    Breza Edward: Kaszubski sufiks -inga.
    Buczyński Mieczysław: Problemy poprawności językowej w zakresie nazw własnych.
    Budziszewska Wanda: Pierwiastek chrześcijański i pogański w polskiej terminologii botanicznej na tle słowiańskim.
    Cockiewicz Wacław: Figury stylistyczne w prasowych i telewizyjnych wypowiedziach o sporcie.
    Cybulski Marek: Bohemizmy ortograficzne w drugiej i trzeciej części Psałterza Floriańskiego.
    Czyżewski Feliks: Hiperyzmy a system językowy (na przykładzie gwar włodawskich).
    Danka Ignacy Ryszard: Stosunki etniczne, językowe i kulturowe w Anatolii w drugim tysiącleciu przed naszą erą.
    Dejna Karol: Wyrazowe pożyczki z polszczyzny w gwarze czeskiej Kucowa pod Bełchatowem
    Drechsel Ulrich: O pewnych funkcjach wyrazu „to” we współczesnym języku polskim.
    Gajda Stanisław: Rola języka w sytuowaniu nauki w kulturze.
    Gala Sławomir: Rola antroponimicznego przyrostka -ski w kulturze nazewniczej.
    Gruchmanowa Monika: Rozwój i zanik gwary w otoczeniu obcej kultury (na przykładach środowisk polonijnych w USA).
    Handke Kwiryna: Rola kobiet w przekształcaniu współczesnej polszczyzny kolokwialnej.
    Kamińska Maria: Z problematyki socjolingwistycznej Bełchatowa.
    Kąś Józef: Problem integracji leksykalnej w gwarach.
    Kęsikowa Urszula: Nazwiska chłopskie w księgach parafialnych Kościelnej Jani z XVII wieku.
    Kopertowska Danuta: Najnowsze nazewnictwo miejskie a typy semantyczne i strukturalne nazw historycznych.
    Książek-Bryłowa Władysława: Uwarunkowania społeczne normy językowej w XVI wieku.
    Kucharska Jadwiga, Piątkowski Krzysztof: Język jako wyznacznik odrębności kulturowej.
    Leszczyński Zenon: O słownictwie polskiej wersji Daneta.
    Lewicki Roman: Wpływ stylów książkowych na mowę potoczną w przekładzie współczesnej prozy rosyjskiej.
    Lichański Jakub Z.: Przedmiot i definicja retoryki.
    Mackevič J. F. [et al.]: O nekotorych belorussko-polskich izoleksach.
    Malec Maria: Wpływ kultury zachodnioeuropejskiej na imiennictwo staropolskie.
    Miodunka Władysław, Ropa Adam: Tekst, kontekst, sytuacja (społeczne uwarunkowania dyskursu szkolnego).
    Moszyński Leszek: Nazwy pieniądza w różnych redakcjach cerkiewnosłowiańskiego przekładu Ewangelii.
    Oryńska Anna: Dziedziny działania tabu językowego w żargonie więziennym.
    Ostromęcka-Frączak Bożena: Emil Korytko – badacz języka i kultury słoweńskiej.
    Ożdżyński Jan: Zapożyczenia arabskie w północnoeuropejskim słownictwie morskim.
    Pelcowa Halina: Czynniki determinujące rozwarstwienie geograficzne lubelskiego słownictwa z zakresu uprawy roli.
    Popowska-Taborska Hanna: Kultura dawnych Słowian w świetle faktów językowych.
    Przybylska Renata: Konstrukcje przyimkowe typu: w dzień, po nocy itp. w funkcji adwerbialnej.
    Rzetelska-Feleszko Ewa: Po co zmieniać nazwę wsi?
    Sierociuk Jerzy: Zmiany językowe w polskiej pieśni ludowej.
    Skulina Josef: Vývoj slezskopolských nářeči na území ČSSR.
    Staszewski Stanisław: Warianty i synonimy we frazeologii.
    Szczepińska Bożena: Nazwiska żeńskie w księgach parafialnych Kościelnej Jani w XVII wieku.
    Szlesiński Iwo: Polskie słownictwo wojskowe w XVII wieku jako przykład związku języka z dziejami narodu.
    Śliwiński Władysław: Innowacje składniowe w wypowiedziach telewizyjnych dotyczących produkcyjnej działalności człowieka.
    Walczak Bogdan: Galicyzmy w polszczyźnie na tle historii związków polsko-francuskich.
    Warchoł Stefan: Strukturalno-semantyczna charakterystyka ekspresywów z formantem -ica typu „basica”, „olszyca”.
    Wróblewski Janusz: Nazwy osób wykonujących czynności zawodowe.
    Zagórski Zygmunt: Z metodologii badań integracji językowej.