Tom 08 - Prace Wydziału II ŁTN - Studia nad historiografią Polski. Część 1: K. B. Hoffman

• Autor/redaktor: Marian Henryk Serejski
  • Rodzaj publikacji: Książka
  • Wydawnictwo: Łódzkie Towarzystwo Naukowe
  • Rok wydania: 1953
  • Tytuł tomu: Studia nad historiografią Polski. Część 1: K. B. Hoffman
  • Tytuł serii: Prace Wydziału II ŁTN – Wydział Nauk Historycznych i Społecznych

ROZDZIAŁ I.
    Młodość Hoffmana. Początki jego działalności politycznej i pisarskiej. Pogląd Hoffmana na Królestwo Kongresowe i przyczyny konfliktu polsko-rosyjskiego. Idea konstytucjonalizmu, liberalizmu i okcydentalizmu w pracach Hoffmana.

ROZDZIAŁ II.
    Hoffman w Niemczech. Okres paryski Hoffmana do roku 1841. Jego związek z obozem Czartoryskiego. Broszury publicystyczne Hoffmana. Redakcja Kroniki Emigracji Polskiej. Stosunek Hoffmana do sprawy chłopskiej i problemu rewolucji narodowej. Miejsce Hoffmana w obozie konserwatywnym. Zwrot w kierunku zainteresowań historycznych Hoffmana Liberalno-burżuazyjne akcenty w pracach H. Wpływ historiografii zachodniej na kształtowanie, się koncepcji historycznych Hoffmana.

ROZDZIAŁ  III.
    Ostatnie lata w Paryżu i okres drezdeński Hoffmana. Jego działalność polityczna; kontakty z Czartoryskim. Rzut oka na prace historyczne z tego okresu. Rewizjonizm historyczny Hoffmana i związek jego ze stosunkami kapitalistycznymi na Zachodzie i w Polsce. Koncepcje Hoffmana a ideologia historyczna szkoły lelewelowskiej.

ROZDZIAŁ  IV.
    Zasadnicze założenia i koncepcje historyczne Hoffmana. Idea ewolucjonizmu w dziejach. Krytyka niezmiennego „ducha narodowego" a problem swoistości drogi dziejowej Polski. Polska a Zachód, przyczyny dysproporcji w ich rozwoju społecznym i politycznym. Problem feudalizmu w Polsce. Krytyka „demokracji szlacheckiej". Stan Trzeci jako czynnik postępu, wolności ogólnej, parlamentaryzmu i konstytucjonalizmu. Znaczenie mieszczaństwa i sprawa chłopska w dziejach Polski i Zachodu. Idea „równowagi" społecznej a reformizm Hoffmana.

ROZDZIAŁ  V.
    Idea dawności monarchicznej formy rządu w Polsce. Monarchia ograniczona, „europejska" przeciwstawiana absolutyzmowi azjatyckiemu. Monarchia jako czynnik „wolności", równowagi społecznej i jedności państwowej. Burżuazyjna treść idei monarchicznej Hoffmana. Reformizim. Ocena myśli i dążeń reformatorskich w dawnej 1'olBce. Stosunek Hoffmana do Kościoła i religii. Hoffman a idee słowianofilskie.

ROZDZIAŁ VI.
    Ogólna  ocena  koncepcji  historycznych   Hoffmana  i  miejsca  jego w dziejach historiografii polskiej.

BIBLIOGRAFIA OPUBLIKOWANYCH PRAC HOFFMANA

LITERATURA

ANEKSY
    1. Instrukcja min. A. Horodyskiego dla K. Hoffmana