Pedagogika społeczna jako dyscyplina akademicka; stan i perspektywy

• Autor/redaktor: red. Ewa Marynowicz-Hetka, Jacek Piekarski, Ewa Cyrańska
  • Rodzaj publikacji: Książka
  • Wydawnictwo: Łódzkie Towarzystwo Naukowe
  • Rok wydania: 1998
  • ISBN: 83-7171-175-1

Adamczuk Elżbieta: Współczesne problemy społeczne w opinii studentów.

Adamowska Lucyna: Społeczno-wychowawcze konsekwencje bezrobocia.

Adamski Franciszek: Antywartości rodziny jako wyzwanie dla pedagogiki społecznej.

Ambrozik Wiesław: Z doświadczeń w aktywizowaniu społeczności lokalnej wokół zadań socjalnych.

Bobrowska Ewa: Rozważania wokół myśli Heleny Radlińskiej – kształtowanie postawy czynnej w instytucjach oświaty pozaszkolnej.

Brągiel Józefa: Aksjologia a cele pracy socjalnej.

Chmielowski Bogusław: Wkład Aleksandra Kamińskiego (1903-1978) w rozwój pedagogiki społecznej jako dyscypliny akademickiej.

Ciczkowski Wiesław: Elementy pedagogiki społecznej Aleksandra Kamińskiego w niektórych podręcznikach i monografiach.

Cyrańska Ewa: Konteksty teoretyczno-metodologiczne i odniesienia etyczne w pedagogice społecznej.

Czarnecka Stanisława: W poszukiwaniu modelu współczesnej szkoły w środowisku polskiej wsi.

Czerniawska Olga: Funkcje środowiska niewidzialnego w andragogice i gerontologii wychowawczej.

Danielewicz Wioletta Teresa: Problemy rodzin czasowo niepełnych ze względu na długotrwały pobyt rodziców za granicą.

Donevska Maria: Praca socjalna jako profesja i rodzaj aktywności społecznej.

Doniec Renata: Rodzice w międzypokoleniowym przekazie wartości.

Drevet-Tvermoes Annick: Potrzeba odwołania się do marzeń sennych i wyobraźni w pedagogice społecznej.

Frąckowiak Tadeusz: Pedagogika społeczna jako teoria środowiska życia i wychowania człowieka. Próba postawienia problemu.

Fredefon Noëlle: Kształcenie pracowników socjalnych do pracy w kontekście kryzysu ekonomicznego i społecznego.

Fustier Paul: Działanie socjalne – znaczenie daru.

Hądzelek Kajetan: Zagadnienia kultury fizycznej w dorobku Ryszarda Wroczyńskiego.

Henri Alain Noël: Zagadnienie dewiacji i jej ideologie.

Hohmeier Jürgen: Zmiana paradygmatu jako refleksyjna strategia modernizacyjna w pracy społecznej.

Horbowski Adam: Edukacja kulturalna jako system działań społeczno-wychowawczych w procesie transformacji ustrojowej.

Izdebska Jadwiga: Telewizja w rodzinie (szanse wychowawcze oraz zagrożenia).

Jałmużna Tadeusz, Leżańska Wiesława, Witkowska Ewa: Pedagogika społeczna w podręcznikach historii wychowania.

Janczur Ewelina: Generacyjne determinanty społecznie uznawanego ideału człowieka wartościowego.

Jarosz Ewa: Pedagogika społeczna a problem przemocy wobec dzieci.

Kargulowa Alicja: Kilka uwag na temat przesłanej metodologicznych pedagogiki społecznej (relacja jednostka – środowisko).

Kawula Stanisław: Pedagogika społeczna wobec wyzwań współczesności.

Kostkiewicz Janina: Osobowy wymiar relacji w środowisku wychowawczym. Niektóre zagrożenia.

Krzanowski Adam: Trwałość i ciągłość harcerskiego wychowania.

Kukołowicz Teresa: Pozycja wartości w relacjach: człowiek – środowisko – wychowanie.

Kuźma Józef: Przesłanki pedeutologii w pedagogice społecznej.

Lepalczyk Irena: Helena Radlińska w Uniwersytecie Łódzkim.

Lewowicki Tadeusz: Słowo wstępne.

Mańka Aleksander: Trudności w postępowaniu pedagogicznym wobec ofiar przemocy seksualnej.

Marynowicz-Hetka Ewa: Społeczno-pedagogiczny wymiar działania w edukacji i pracy socjalnej – na marginesie lektury tekstów.

Mazurkiewicz Edward A.: Wyróżnione kategorie prakseologiczne a działanie w środowisku.

Mikołajewicz Wojciech: Pedagogika a wartości – manifest pedagoga społecznego na chwilę współczesną.

Modrzewski Jerzy: Kulturowe wzory reakcji społecznej na sytuacje zagrażające uczestnictwu społecznemu jednostki.

Nikitorowicz Jerzy: Problemy edukacji regionalnej i międzykulturowej w pedagogice społecznej.

Piekarski Jacek: Od etyki badań do etyki w badaniach (uwagi o postulacie humanizacji badań w pedagogice).

Piekarski Jacek: Pedagogika społeczna jako dyscyplina akademicka – komentarze.

Pielka Henryk: Wybrane kwestie społeczne w okresie transformacji ustrojowej w Polsce.

Pielkowa Józefa Anna: Wybrane problemy edukacji środowiskowej.

Pilch Tadeusz: Aksjologiczne korzenie i współczesne odniesienia pedagogiki społecznej.

Przecławska Anna: Pedagogika społeczna-tradycyjne odniesienie i współczesne wyzwania.

Radziewicz-Winnicki Andrzej: Modernizacja środowisk wychowawczych w procesie zmiany społecznej.

Roman Ewa: Instytucjonalne formy wspomagania zdrowia w środowisku młodzieży studiującej.

Roter Adam: Dobro wspólne jako wartość dla pedagogiki społecznej.

Rybczyńska Dorota: Ubóstwo: czy nowa kwestia społeczna?

Segiet Katarzyna: Regulacja sytuacji społeczno-wychowawczej dziecka jako przejaw wspomagania pedagogicznego.

Smolińska-Theiss Barbara, Theiss Wiesław: Pedagogika społeczna a polityka.

Stochmiałek Jerzy: Funkcjonowanie zawodowe i kształcenie pracowników socjalnych.

Szmagalski Jerzy: Pedagogika społeczna wobec problemów praktyki.

Szmidt Krzysztof J.: Człowiek jako istota psychiczna – rzecz o słabym ogniwie pedagogiki społecznej.

Sünker Heinz: Dzieciństwo – między indywidualizacją a instytucjonalizacją.

Trempała Edmund: Pedagogika społeczna w Polsce i kierunki badań.

Turlejska Barbara: Otoczenie – środowisko – kultura: współczesny wymiar animacji kulturalnej.

Urbaniak-Zając Danuta: Dwie koncepcje pedagogiki społecznej.

Wagner Antonin: Debata o pracy socjalnej/pedagogice społecznej – reprezentujemy homogeniczny czy heterogeniczny paradygmat naukowy?

Waśko Katarzyna: Wybrane pedagogiczne problemy opieki zdrowotnej w środowisku zamieszkania.

Wróbel Teresa: O walorach praktyczności pedagogiki społecznej – polemicznie.

Wysocka Ewa: Wybrane problemy opieki i pomocy.

Zawadzki Kazimierz: Szkoła średnia jako środowisko wychowawcze – uwagi o realizacji programu wychowawczego.

Żurakowski Bogusław: Literatura dla młodego odbiorcy jako przekaz świata wartości wychowawczych.